وب انسور

Yoast SEO یا RankMath کدام یک بهتر است - وب انسور

Yoast SEO یا RankMath به نظر شما کدام افزونه برای سئو وردپرس بهتر است؟ در این ویدیو این ۲ افزونه را به صورت تخصصی بررسی می‌کنیم و در نهایت به این نتیجه می‌رسیم که کدام‌یک بهتر است.

در وب‌سایت‌های وردپرسی برای افزایش ورودی گوگل خود، از دو پلاگین می‌توانیم استفاده کنیم. پلاگین رنک مث و یوست سئو. برای بسیاری از مدیران سوال است که بهتر است از کدامیک استفاده کنند؟ ما در این مقاله می‌خواهیم هر دو پلاگین را به صورت تخصصی بررسی کنیم و ببینیم کدامیک برای وب‌سایت ما نسبت به امکاناتی که ارائه می‌دهد مناسب‌تر است.

آنچه در این مقاله می‌خوانید

این دومین مقایسه ما از Yoast SEO و RankMath هست

مقایسه Yoast SEO و RankMath
مقایسه Yoast SEO و RankMath

ما در مقاله‌های قبل این دو پلاگین را بررسی کردیم و به علت بیشتر بودن کاربران یوست تصمیم گرفتیم که آن را انتخاب کنیم. در واقع صبر کردیم که رنک مث خودش را اثبات کند. در حال حاضر افزونه رنک مث امتحان خودش را پس داده، آپدیت‌های بیشتری داشته و وب‌سایت‌های بیشتری از آن استفاده می‌کنند. پس وقتش رسیده که یک بررسی تخصصی میان این دو پلاگین انجام دهیم.

کار این پلاگین‌ها، سئو کردن سایت نیست!

این پلاگین‌ها برای سئو کردن وب‌سایت ما نیستند. در واقع به ما کمک می‌کنند تا سئو وب‌سایتمان را تجزیه و تحلیل کنیم. به عنوان مثال ما می‌خواهیم با یک عبارت کلیدی، وب‌سایتمان در نتایج برتر گوگل قرار بگیرد و این پلاگین تصمیم می‌گیرد و به ما اعلام می‌کند که آیا این مقاله می‌تواند با این شرایط رتبه‌ خوبی در نتایج گوگل کسب کند یا نه.

هیچ‌وقت برای سوییچ کردن دیر نیست

هیچوقت برای سوئیچ کردن بین این دو پلاگین دیر نیست. هر دو افزونه این قابلیت را دارند که تمام تنظیمات و اطلاعات مربوط به سئو وب‌سایت خود را سوئیچ کنید. یعنی خیلی راحت می‌توانید از یوست سئو به رنک مث منتقل شوید و برعکس. پس نگران این نباشید که اگر مثلا با یوست شروع به کار کردید برای همیشه باید با آن ادامه دهید. اما در ادامه به سراغ مقایسه نهایی می‌رویم.

Yoast SEO یا Rank Math

Yoast SEO یا Rank Math
Yoast SEO یا Rank Math

ما هر دو پلاگین را به صورت جداگانه برروی دو وب‌سایت نصب کردیم. یوست یک پنل تنظیمات به ما می‌دهد که در بخش سئو می‌توانیم به آن دسترسی داشته باشیم که پنج بخش اصلی دارد. البته قبلا بخش‌های بیشتری داشت ولی سعی کرد که آن‌ها را کم کند تا بتوانیم خیلی راحت‌تر تنظیمات سئو وب‌سایتمان را انجام دهیم. رنک مث هم یک منو با حدودا ده بخشی دارد. شاید در نگاه اول بگویید رنک مث قابلیت‌های بیشتری در تنظیمات به ما ارائه می‌دهد. در عوض می‌توان گفت که این مسئله برعکس است. یعنی یوست بخش تنظیمات کمتری دارد ولی از طریق آن خیلی راحت‌تر می‌توانیم سئو وب‌سایتمان را تنظیم کنیم.

به‌عنوان مثال رنک مث قابلیتی دارد که می‌توانیم به‌وسیله آن تنظیمات نقشه سایت خود را مدیریت کنیم و از طرفی یک بخش دیگر دارد که می‌توانیم مشخص کنیم کدام صفحات در گوگل نمایش داده نشوند. این می‌تواند برای وب‌مسترها مشکل ایجاد کند، چرا که ممکن است بخواهید یک پست در گوگل نمایش داده نشود و این پست‌تایپ را در سایت مپ نمایش دهد. پست تایپ شما در سایت مپ قرار می‌گیرد ولی به گوگل و ربات‌های آن اجازه نمی‌دهد که آن را در نتایج ثبت کند. در نتیجه این باعث یک تداخلی در سئو وب‌سایتتان می‌شود. از طرفی دیگر گوگل در نسخه‌های قبلی‌اش اینگونه عمل می‌کرد ولی در حال حاضر شرایط را کمی تغییر داده است. تنظیمات نقشه سایت را حذف کرده و شما خیلی راحت‌تر می‌توانید تنظیمات سئو را انجام دهید و همچنین کدام پست‌تایپ، دسته‌بندی، کتگوری، تکسونومی و… در نقشه‌های وب‌سایت ثبت شوند را مشخص کنید.

پس خیلی راحت‌ می‌توانید با انجام تنظیمات کمتر، سئو سایت را به‌صورت خودکار به یوست سئو بسپاریم. اما در رنک مث چنین قابلیتی وجود ندارد. پس در مورد اول امتیاز را به یوست سئو می‌دهیم. زیرا تنظیمات آسان‌تری دارد. با اینکه رنک مث دارای رابط کاربری بهتری است ولی در یوست می‌توانید به راحتی تنظیمات سئو را انجام دهید.

قسمت سئو و آنالیز افزونه Yoast SEO و RankMath

مقایسه قسمت آنالیز یوست سئو و رنک مث
مقایسه قسمت آنالیز یوست سئو و رنک مث

موردی بعدی که می‌خواهیم در هر دو پلاگین بررسی کنیم، بخش سئو و آنلایز مقالات است. وارد قسمت نوشته، ویرایش یا افزودن نوشته می‌شویم. در این بخش دو آیکون به اسم یوست و رنک مث داریم که با کلیک برروی آن‌ها می‌توانیم یک عبارت کلیدی را مشخص کرده و به ما نشان می‌دهد که عنوان یا متن پستی که در رابطه با آن عبارت کلیدی نوشته‌ایم چقدر می‌تواند در نتایج گوگل رتبه خوبی کسب کند. پس عبارتی که می‌خواهیم وب‌سایت به وسیله آن در گوگل رتبه بهتری بگیرد را وارد می‌کنیم و این پلاگین‌ها آن عبارت و مقله را بررسی و آنالیز می‌کنند.

اگر بخواهیم واضح بگوییم، رنک مث امکانات بیشتری ارائه می‌دهد. این پلاگین شامل چهار بخش است که هر کدام از آن بخش‌ها قسمت‌های مختلف وب‌سایتمان را بررسی می‌کنند. اما یوست امکانات کمتری در این مورد دارد. پس به طور کلی رنک مث قابلیت بیشتری برای تجزیه و تحلیل خوانایی و سئو وب‌سایت در اختیار ما قرار می‌دهد. یک نکته جالب درباره رنک مث این است که ما می‌توانیم در بخش شبکه‌های اجتماعی، تصویر و متا دیتا برای فیسبوک و تویتر ارائه دهیم ولی در پلاگین یوست نمی‌توانیم تنظیمات خاصی برای شبکه‌های اجتماعی تعیین کنیم و حتما برای دسترسی به این بخش باید 89 دلار بپردازیم.

ریدایرکت‌ها و تغییر مسیرها

می‌خواهیم مهم‌ترین مسئله در ساختار وب‌سایتمان را بررسی کنیم. یعنی بخش ریدایرکت‌ها یا همان تغییر مسیرها. در سئو بهتر است اگر یک صفحه را در وب‌سایتمان حذف کردیم، آن را ریدایرکت کنیم به یک صفحه جدید، یعنی به گوگل اعلام کرده که به جای صفحه قدیمی، آن را در نتایج نشان دهد. چنین قابلیتی را تمام پلاگین‌های گوگل در اختیار ما قرار می‌دهند. برخی به صورت رایگان و بعضی دیگر به صورت پرداختی. برای ریدایرکت کردن صفحات در افزونه یوست سئو باید 89 دلار پرداخت کنید ولی در پلاگین رنک مث به صورت رایگان می‌توانید این کار را انجام دهید. در نتیجه رنک مث برای این کار پلاگین بهتری به حساب می‌آید.

نتیجه‌گیری کلی

پس به طور کلی طبق بررسی‌هایی که داشتیم به این نتیجه می‌رسیم که رنک مث برای سئو وب‌سایتمان پلاگین بهتری است. در واقع چیزی که رنک مث را نسبت به یوست ارجحیت می‌دهد این است که تمام مشکلات و کاستی‌های یوست را در نسخه خود برطرف کرده و همچنین امکانات رایگان بیشتری به کاربران خود ارائه می‌دهد. پس پیشنهاد ما به شما پلاگین رنک مث است. البته باید این را در نظر بگیرید که هر دو کارهای مشابهی انجام می‌دهند پس فرق چندانی ندارند فقط رنک مث قابلیت‌های بیشتری را دارد. اما اگر هنوز علاقه خاصی به یوست دارید و می‌خواهید از آن استفاده کنید، می‌توانید نسخه رایگان آن را در کنار پلاگین Redirection که یک پلاگین رایگان است استفاده کنید.

افزونه ریدایرکشن
افزونه ریدایرکشن

با در نظر گرفتن همه مواردی که ذکر شد دو راه پیش رو دارید. می‌توانید از نسخه رایگان یوست در کنار پلاگین ریدایرکشن استفاده کنید؛ یا اینکه از نسخه رایگان رنک مث استفاده کنید. پس نیاز به خریداری مدل پرو هیچ یک از پلاگین ها نیست. زیرا که نسخه پرو یا پریموم آن‌ها برای ایرانی‌ها ارزش چندانی ندارد. البته خرید نسخه‌های کپی شده را هم به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌کنیم. اگر هم به مبحث سئو علاقه‌مند هستید و می‌خواهید سایت خود را در رتبه 1 گوگل نمایش دهید، می‌توانید از دوره جامع سئو 2021 استفاده کنید که تمام مطالب مورد نیاز برای سئو شدن سایت شما را در آن قرار داده‌ایم.

موفق و پیروز باشید. 🙂

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام وب انسور عضو شوید.

بازدید : - بار دسته بندی : آموزش سئو وردپرس تاريخ : 14 نوامبر 2021 به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.