بهترین وسیله اندازه گیری

+11 امتیاز
237 بازدید
بنظر شما بهترین وسیله اندازه گیری آمپر چیه؟
پرسیده شده مرداد ۱۳ , ۱۳۹۲ در برق توسط ebi1362
برچسب گذاری دوباره آذر ۱ , ۱۳۹۲ توسط admin

8 پاسخ

+1 امتیاز

اینجا رو بخون

پاسخ داده شده مرداد ۱۳ , ۱۳۹۲ توسط King21
+1 امتیاز
آمپر سنج (دیگه از این سوالای سخت نپرس)
پاسخ داده شده مرداد ۱۳ , ۱۳۹۲ توسط ابوالفضل
0 امتیاز

تعاریفی در اندازه گیری :
اندازه گیری عبارت است از مقایسه یک کمیت مجهول با مقداری معلوم از همان کمیت که اصطلاحاً واحد نامیده می شود. واحدهای استاندارد که برای هر کمیت از اندازه گیریها تعیین می گردد بر طبق قراردادهای بین المللی تعیین شده و مقداری را که ما از هر اندازه گیری به دست می آوریم نشان می دهد که مقدار اندازه گیری شده در واقع چند برابر مقدار واحد آن کمیت است.گاهی اوقات یک کمیت اندازه گیری دارای چند واحد اندازه گیری می باشد و حتی یک دستگاه اندازه گیری این قابلیت را دارد که کمیت مورد نظر را با تمام واحد های موجود اندازه گیری نماید.از جمله ی این دستگاهها می توان به لوکس متر LX-1108 ، ترمومتر نفوذی TM-917 ، دورسنج نوری مکانیکی DT-2230 ،نیرو سنج FG-5100 ، ترازوی الکترونیکی GM-600P ، مانومتر تفاضلی PM-9100 و . . . را نام برد.

تعریف دستگاه اندازه گیری :
به یک وسیله اندازه گیری به همراه کلیه وسایل و متعلقاتی که همراه آن است به طور کلی دستگاه اندازه گیری می گویند. هر چند اگر متعلقات آن از یکدیگر به صورت جدا قرار داشته باشند.بطور مثال دستگاه PH-212 یک اسید سنج است که دارای خود دستگاه اسید سنج به همراه پراپ مجزا و دو بافر جهت کالیبراسون و کیف حمل است که در کل یک دستگاه شناخته می شود.

روشهای اندازه گیری :
کمیت های مختلف الکتریکی را می توان به طور کلی از دو طریق مستقیم و غیر مستقیم مورد اندازه گیری قرار داد . منظور از روش اندازه گیری به روش مستقیم آن است که برای اندازه گیری یک مقدار از کمیت مورد نظر از دستگاه اندازه گیری مخصوص آن که کمیت مورد نظر از دستگاه اندازه گیری مخصوص آن است که کمیت مورد نظر را اندازه گیری می کند استفاده کنیم و مستقیماً پس از وصل دستگاه اندازه گیری به کمیت مورد نظر مقدار آن کمیت را بخوانیم . به عنوان مثال برای اندازه گیری مقدار ولتاژ در یک مدار می توانیم مستقیماً از یک دستگاه اندازه گیری ولت متر استفاده کرده و پس از وصل آن به مقدار ولتاژ را به دست آوریم. که به این روش اندازه گیری اصطلاحاً روش اندازه گیری مستقیم می گویند. در مواردی که دستگاه اندازه گیری مخصوص جهت اندازه گیری یک کمیت مورد نظر در اختیار نباشد ، می توان با استفاده از دستگاههای اندازه گیری دیگر که در دسترس است کمیت های دیگر مدار را مورد اندازه گیری قرار داد و سپس با استفاده از روابطی که بین کمیت مجهول و دیگر کمیتهای مورد اندازه گیری وجود دارد و با استفاده از فرمول و رایطه مخصوص به آن کمیت مورد نظر را مورد اندازه گیری قرار داد که به این روش ، روش غیر مستقیم در اندازه گیری گفته می شود.بطور مثال برای به دست آوردن توان هم می توان از وات متر DW-6060 لوترون استفاده کرد و هم میتوان با استفاده از مولتی متر DM-9960 میزان جریان و ولتاژ را بدست آورد و از ضرب این دو به توان مورد نظر رسید که مورد اول همان روش مستقیم اندازه گیری توان و مورد دوم روش غیر مستقیم اندازه گیری توان می باشد.

انواع دستگاههای اندازه گیری :
دستگاههای اندازه گیری که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند از تنوع و گوناگونی بسیار بالایی برخوردارند . ولی می توان تمامی آنها را به طور کلی به دو دسته آنالوگ و دیجیتال تقسیم بندی نمود. تفاوت دو دستگاه اندازه گیری فوق در مشخصه نشان دهنده آنهاست . در دستگاههای اندازه گیری آنالوگ تغییرات نشان دهنده به صورت پیوسته و پشت سر هم است. یعنی در این دستگاهها برای نمایش یک مقدار مشخص قسمت نشان دهنده دستگاه اندازه گیری یا در بعضی موارد همان عقربه نشان دهنده از مقدار صفر شروع به حرکت کرده و پس از گذشتن از روی مقادیر مختلف مثلاً به مقدار مورد نظر 5 می رسد. مثل میگر مدل KYORITU 3321A واما در دستگاههای اندازه گیری دیجیتال تغییرات نشان دهنده به صورت پله ای می رسد. اما در دستگاههای اندازه گیری دیجیتال تغییران نشان دهنده که در اکثر موارد رقمی می باشد به طور ناپیوسته و پله ای مثلا مقدار 5 را نشان می دهد .مثل ترمومتر لیزری دیجیتال CEM DT-982 . در بیشتر موارد می توان چنین استنباط کرد که نشان دهنده دستگاههای آنالوگ غالباً به صورت عقربه یا شعاع نورانی می باشد. ولی نشان دهنده دستگاههای دیجیتال غالباً از یک شمارنده دیجیتالی تشکیل می گردد. شایان ذکر است که امروزه با وجود پله ای بودن تغییرات در دستگاههای دیجیتال نسبت به دستگاههای اندازه گیری آنالوگ ، با ساخت دستگاههای دیجیتال با اجزا الکترونیکی بسیار دقیق ، این دستگاهها دارای دقت بسیار بالایی هستند که در بیشتر موارد دستگاههای آنالوگ قادر به مقایسه با آنها از نظر دقت نیستند. اما این بدان معنی نیست که دستگاههای دیجیتال همواره دقیقتر از دستگاههای آنالوگ هستند. دستگاههای اندازه گیری آنالوگی نیز وجود دارند که در آنها از اجزاء الکترونیکی کمک گرفته شده است و به همین جهت نیز دارای دقت بالاتری هستند. اما به خاطر پیچیدگی و طریقه کاکرد آنها کمتر در اندازه گیری های معمولی از آنها استفاده می شود و در مقابل به دلیل ارزانی نسبی و دقت مناسب استفاده از

خطاهای اتفاقی : این نوع خطاها از هیچ قانونی خاصیت تبعیت نمی کنند و به صورت کاملاً نامشخص روی می دهد که موجب ناکارآمدی و عدم اطمینان کافی در نتیجه اندازه گیری می گردد. این خطا به دلایلی روی می دهد که عبارتند از استفاده غلط شخص از یک دستگاه اندازه گیری ، بی دقتی شخص اندازه گیر در خواندن کمیت مورد اندازه گیری ناشی می شود که علت آن هم بکارگیری افراد ناطلع و آموزش ندیده از یک دستگاه اندازه گیری مشخص و معین است .

خطاهای سیستماتیک : این خطاها نیز از عوامل متعددی ناشی می شود که یکی از این عوامل ناشی از کیفیت و سیستم بکار گرفته شده در هر دستگاه اندازه گیری الکتریکی است. برای بهتر روشن شدن این موضوع می توان از خطاهای جریان فوکو و خطاهای فرکانسی و خطاهای ناشی از حوزه های الکترومغناطیسی و الکتریکی و خطاهای حرارتی و ... نام برد. همان طورکه از نام خطاهای فوق مشخص می شود این نوع از خطاها برخاسته از وسایل و تجهیزات داخلی به کار رفته در یک دستگاه اندازه گیری است و شخص اپراتور ، یا کابر از دستگاه اندازه گیری نقشی در ایجاد و یا کاهش آن ندارد. فقط با بکارگیری روشهای مناسب در ساخت دستگاههای اندازه گیری و بکار بردن کیفیت بالاتری از قطعات توسط سازندگان این نوع از وسایل می توان سبب کاهش ایجاد خطا گردید. اما همواره باید این نکته را مدنظر قرار داد که هر چه دستگاه اندازه گیری ساخته شده دارای کیفیت و مشخصات بالاتر و دقیق تری باشد باز هم نمی توان خطای آن را از بین برد و به صفر رساند .

خطای مطلق :
خطای مطلق طبق تعریف عبارت است از اختلاف مابین مقدار اندازه گیری شده با مقدار حقیقی یا واقعی کمیت مورد سنجش یا به بیان دیگر خطای مطلق حاصل تفریق مقدار اندازه گیری شده و مقدار واقعی می باشد.

 

اجزا مختلف یک دستگاه اندازه گیری :
اجزا مختلف تشکیل دهنده دستگاههای اندازه گیری در بیشتر موارد با اندک تفاوتی مشابه به هم هستند.مثلا تفاوت آنومتر هات وایر LUTRON AM-4204 با آنومتر LUTRON AM-4200 در پراپ آنهاست.

پاسخ داده شده مرداد ۱۳ , ۱۳۹۲ توسط dehghan
0 امتیاز
خوب معلومه آمپر متر
پاسخ داده شده مرداد ۱۶ , ۱۳۹۲ توسط saryama
0 امتیاز
آمپر سنج دیگه
پاسخ داده شده مهر ۲۸ , ۱۳۹۲ توسط sajad5404
0 امتیاز
من مهندس برق هستم

آمپرمتر هستش
پاسخ داده شده آبان ۷ , ۱۳۹۲ توسط armin206
0 امتیاز
انواع اسمها بهش ميگن آمپر متر-ولت متر-اهم متر ! من خودم كلمپ ديجيتالي دارم
پاسخ داده شده آذر ۱ , ۱۳۹۲ توسط realism
0 امتیاز
فکر نمیکنم آمپرو با چیزی جز آمپرمتر اندازه بگیرن
پاسخ داده شده دی ۱۰ , ۱۳۹۲ توسط mahdi.jan

سوالات مشابه

+5 امتیاز
1 پاسخ
192 بازدید پرسیده شده مهر ۱۰ , ۱۳۹۳ در فنی و مهندسی توسط محمدهادی
+9 امتیاز
2 پاسخ
54 بازدید پرسیده شده شهریور ۸ , ۱۳۹۳ در فیزیک توسط mepyasna
+4 امتیاز
2 پاسخ
215 بازدید پرسیده شده تیر ۸ , ۱۳۹۳ در ستاره شناسی توسط mepyasna
+1 امتیاز
1 پاسخ