ریاضی محض چیست

+14 امتیاز
912 بازدید
منظور ریاضی محض چیست؟

این شاخه از ریاضیات به چه چیزی مربوط است؟
پرسیده شده تیر ۵ , ۱۳۹۲ در ریاضی توسط بی نام

2 پاسخ

+1 امتیاز
با درود؛

ریاضیات به دو بخش محض و کاربردی تقسیم می شود. ریاضیات محض بیشتر بر اصول؛ تعاریف و اثبات ریز و دقیق قضایا و کاوش دقیق در ماهیت مفاهیم بنیادین ریاضی به منظور ارتباط بیشتر بین آنها و یافتن راهکارهای بهینه در کابرد این مفاهیم در دیگر علوم تاکید دارد. در حالی که ریاضیات کاربردی سعی می کند  که دانشجو را به سرعت با مفاهیم اولیه آشنا سازد و به سرعت به کاربردهای مطرح  و تجربه شده ی ریاضیات در صنعت و آمار بپردازد. معمولا کاربردها در لایه ی ریاضیات محض کشف یا ابداع می شوند سپس در صنعت به کار گرفته می شوند و در حالتی که نتایج مثبت داشته باشند معروف شده و به لیست مورد اهمیت در ریاضیات کاربردی می پیوندند.

از دیدگاه دانشگاهی (نه آنچه حقیقت این دو شاخه می باشد)  بین این دو شاخه تفاوت زیادی نمی توان یافت. ممکن است که شما در حال مطالعه در رشته ریاضی محض باشید ولی به سمت کاربردهایی از ریاضی کشانده شده و در آن بخشها مطالعات خوبی انجام دهید. بالعکس ممکن است که شما در حال کار بر روی روشهای کاربرد ریاضیات در یک مقوله ی خاص باشید و به خاطر کنجکاوی و یا نیاز به مفاهیم بنیادین تر به سمت ریاضیات محض کشیده شوید و به سبب زیبایی خیره کننده ی مفاهیم بنیادین ریاضیات در این بخش غرق شوید.

ضمنا اینجانب فارغ التحصیل ریاضی محض فردوسی مشهد هستم.
پاسخ داده شده تیر ۶ , ۱۳۹۲ توسط بی نام
0 امتیاز
ریاضیات محض (به انگلیسی: Pure mathematics)‏ آن بخش از فعالیت‌های ریاضی است که به آن فارغ از انگیزه‌های عملی و کاربردی پرداخته می‌شود. این نوع فعالیت در زمینه ریاضی از قرن هیجدهم میلادی رایج بوده است. در آن زمان این رشته که به «ریاضیات نظری» هم معروف بود، کاری به کاربردهای رایج ریاضیات مثل ناوبری و ستاره‌شناسی و فیزیک و مهندسی نداشت. با آن‌که ریاضی محض فارغ از مسائل کاربردی است ولی بسیاری از مسائل ریاضی محض ریشه در مسائل عملی و کاربردی دارد. در عین حال برخی مباحث نظری صرف و مجرد ریاضی که ظاهراً هیچ ربطی به مسائل عملی و کاربردی ندارد ناگهان به‌کار رشته‌های دیگر می‌آید. یکی از نمونه‌های معروف این امر کاربرد جبر ماتریسی توسط هایزنبرگ فیزیک‌دان آلمانی در کارهای مکانیک کوانتم است.
پاسخ داده شده مرداد ۱۸ , ۱۳۹۲ توسط lovlygirl

سوالات مشابه

+1 امتیاز
1 پاسخ
+3 امتیاز
1 پاسخ
34 بازدید پرسیده شده خرداد ۹ , ۱۳۹۳ در ریاضی توسط جوجو
+4 امتیاز
4 پاسخ
+10 امتیاز
1 پاسخ
87 بازدید پرسیده شده مرداد ۱۶ , ۱۳۹۲ در ریاضی توسط hooram
+15 امتیاز
1 پاسخ
342 بازدید پرسیده شده تیر ۹ , ۱۳۹۲ در ریاضی توسط بی نام