RFID چیست ؟ آیا از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است ؟

+17 امتیاز
90 بازدید
کسی می دونه RFID چیه ؟ کجاها استفاده میشه و آیا  به لحاظ اقتصادی بودن توجیهی داره ؟
پرسیده شده تیر ۱ , ۱۳۹۲ در الکترونیک توسط Baltazar

2 پاسخ

+5 امتیاز

 یا همان سامانه بازشناسی با امواج رادیویی است Radio-frequency identification (RFID)

قادر به تبادل داده‌ها به‌وسیلهٔ برقراری اطّلاعات بین یک تَگ که به یک کالا، شیء، کارت و... متصل شده‌ است و یک بازخوان (Reader) است. سامانه‌های RFID از سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بدون تماس بهره‌گیری می‌کنند.

 

صرفه اقتصادی :

در حال حاضر بیش از 70% از فروشگاه ها از این تکنولوژی استفاده میکنند و بیش از 30 نوع تگ در بازار موجود است که طبق نوع صنفی می بایست آنها را انتخاب کنید و دلیل آن هزینه پایین آن است نسبت. اما پیشنهاد میشه حتما از مارک های معتبری در پایه های آنتن و تگ ها استفاده کنید در غیر اینصورت هر روز یک مشکل جدید به دنبال دارد

پاسخ داده شده تیر ۱ , ۱۳۹۲ توسط بی نام
+1 امتیاز

RFID چيست ؟

امروزه ضرورت شناسايی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نياز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسياری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود . در پاسخ به اين نياز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پياده سازی شده است 
به مجموعه ای از  فناوری ها که از آنان برای شناسايی اشياء ، انسان و حیوانات توسط ماشين استفاده می گردد ، شناسايی خودکار و يا به اختصار Auto ID  گفته می شود .  هدف اکثر سيستم های شناسايی خودکار ، افزایش کارآيی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .
تاکنون فناوری های مختلفی به منظور شناسايی خودکار طراحی و پياده سازی شده است  .  کدهای ميله ای ، کارت های هوشمند ، تشخیص صدا ، برخی فناوری های بيومتريک ، OCR ( برگرفته شده از optical character recognition  ) و RFID ( برگرفته شده از radio frequency identification  ) نمونه هايی در اين زمينه می باشند . 
در ادامه با فناوری RFID بيشتر آشنا خواهیم شد .

آشنايی اولیه با فناوری RFID 
اجازه دهيد برای آشنايی بيشتر با فناوری RFID چندین تعريف از آن را با یکدیگر مرور نمائيم :

 • RFID با استفاده از ارتباطات مبتنی بر فرکانس های راديويی امکان شناسايی خودکار ، رديابی و مديریت اشياء ، انسان و حيوانات را فراهم می نماید . عملکرد RFID وابسته به دو دستگاه تگ و  کدخوان است که جهت برقراری ارتباط بين يکديگر از امواج راديويی استفاده می نمایند .  
   

 • به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسايی خودکار افراد و اشياء از امواج راديويی استفاده می گردد ،RFID گفته می شود .  از روش های مختلفی برای شناسايی افراد و اشياء استفاده می شود. ذخيره شماره سريال منتسب به يک فرد و يا شی درون یک ريزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است ، يکی از متداولترین روش های شناسايی خودکار است . 
  به تلفيق تراشه و آنتن ، تگ RFID و يا  فرستنده خودکار  RFID گفته می شود . تراشه به کمک آنتن تعبيه شده ، اطلاعات لازم جهت شناسايی آيتم مورد نظر را برای يک کدخوان ارسال می نماید . کدخوان امواج راديويی برگردانده شده از تگ RFID را به اطلاعات ديجيتال تبدیل می نماید تا در ادامه ، امکان ارسال داده برای کامپيوتر و پردازش آن فراهم گردد. 
   

 •   RFID يک پلت فرم مهم جهت شناسايی اشياء ، جمع آوری داده و مديريت اشياء را ارائه می نماید . پلت فرم فوق مشتمل بر مجموعه ای از فناوری های حامل داده و محصولاتی است که به مبادله داده بین حامل و يک سيستم مديريت اطلاعات از طریق یک لینک فرکانس راديويی کمک می نماید .  تگ های RFID با استفاده از يک فرکانس و بر اساس نياز سيستم ( محدوده خواندن و محيط ) ، پياده سازی می گردند . تگ ها به صورت فعال ( به همراه يک باطری ) و یا غيرفعال ( بدون باطری ) پياده سازی می شوند  . تگ های غيرفعال، توان لازم جهت انجام عمليات را از ميدان توليد شده توسط کدخوان می گيرند . 
  کدخوان RFID ، معمولا" به یک کامپيوتر متصل می شود و دارای نقشی مشابه با یک اسکنر کد میله ای است . مسئوليت برقراری ارتباط لازم بين سيستم اطلاعاتی و تگ های RFID برعهده کدخوان RFID است.

شکل 1 ، یک نمونه تگ RFID را نشان می دهد .

image

پاسخ داده شده مرداد ۱۶ , ۱۳۹۲ توسط flowerprpr

سوالات مشابه

+5 امتیاز
7 پاسخ
+24 امتیاز
1 پاسخ
65 بازدید پرسیده شده خرداد ۴ , ۱۳۹۲ در الکترونیک توسط بی نام
+9 امتیاز
7 پاسخ
+2 امتیاز
1 پاسخ
46 بازدید پرسیده شده آذر ۲۳ , ۱۳۹۲ در اقتصاد توسط kiarash