نظریه سلولی چگونه به وجود آمد؟

+17 امتیاز
53,760 بازدید
نظریه سلولی چگونه به وجود آمد؟
پرسیده شده مهر ۹ , ۱۳۹۲ در سلولی و مولکولی توسط Amirreza
ممنون از سوال خوبتون!
همین سوالهاست که به سایت کمک میکنه...
در حال حاضر یکی از پر بازدید ترین سوالها شده!
مرسی...
تشکر فراوان از سوالتون امیدوارم با سوالات عملی این چنینی کمک شایانی به بالاتر رفتن سایت کمک کنید
نظریه یاخته:
یکی از مفاهیم بنیادین زیست‌شناسی نظریه سلولی یا نظریه یاخته است که بنا بر آن: تمام موجودات زنده (جانوران-گیاهان-تک‌سلولی‌ها) از یاخته و فرآورده‌های فعالیت یاخته به وجودآمده‌اند.
این نظریه با پژوهش‌های بسیاری که در سده نوزدهم توسط پژوهشگرانی مانند دوتروشه (در سال ۱۸۲۴)، تورپن (در سال ۱۸۲۶) انجام شد شکل گرفت و کمی پس از طرح آن مشخص شد که هر سلول از تقسیم سلولی قبل از خود به وجود می‌آید. پس از زمانی نشان داده شد که همانندی‌های اساسی در فعالیت‌های سوخت‌وسازی همه یاخته‌ها وجود دارد و فعالیت جاندار روی هم رفته نتیجه مجموع فعالیت‌ها و برهمکنش واحدهای سلولی سازنده آن است.
نظریه سلولی تاثیر زیادی بر همه زمینه‌های پژوهشی زیستی داشته‌است. پیشرفت و تکامل زیست‌شناسی سلولی در سده بیستم به دو دلیل عمده بوده‌است: افزایش حد تفکیک وسایل تجزیه که مهمترین آنها میکروسکوپ الکترونی و فنون مربوط به پراکندگی پرتو ایکس می‌باشد. نزدیکی یاخته‌شناسی با رشته‌های دیگر پژوهش زیستی به‌ویژه با ژنتیک، فیزیولوژی و زیست‌شیمی که سرانجام به از میان رفتن مرزهای ساختگی این علوم و ایجاد دانشی بر اساس تشکیلات مولکولی سلول انجامید.
مرسی...
خیلی ممنون

1 پاسخ

+5 امتیاز
بهترین پاسخ

مفاهیم کلی و اساسی زیست شناسی نظریه ی "سلولی"است که بر بنای ان:همه ی موجودات زنده(جانوران-گیاهان-تک سلولی ها)از سلول و فراورده های فعالیت سلول ها تشکیل شده اند.این نظریه با پژوهش های متعدد که در ابتدای قرن نوزدهم توسط پژوهشگرانی چون: میربل-اوکن-لامارک-دوترشه-تروپن انجام شد،شکل گرفت و در نهایت منجر به مطالعات شیلایدن گیاهشناس و شوان جانورشناس گردید که نظریه سلولی را به صورت مشخصی ارائه کردند.نظریه سلولی تاثیر زیادی بر همه ی زمینه های تحقیقاتی زیستی داشته است،به طوری که بلافاصله پس از طرح ان،مشخص شده که هر سلول از تقسیم سلولی قبل از خود به وجود می اید.با پیشرفت علم بیوشیمی نشان داده شد که شباهت های اساسی در ترکیب شیمیایی و فعالیت های سوخت و سازی همه ی سلو ل ها وجود دارد و فعالیت جاندار روی هم رفته نتیجه ی مجموع فعالیت و اعمال متقابل واحد های سلولی سازنده است.

به دنبال شکل گیری این نظریه ها و مفاهیم اساسی ،دانش سلول شناسی پیشرفت سریعی نمود.تغییراتی که ضمن تقسیم سلولی در هسته روی میدهد توجه تعدا زیادی از پژوهشگران را به خود جلب کرد به عنوان مثال پدیده ی تقسیم مستقیم توسط رماک و تقسیم غیر مستقیم توسط فیلیمینگ در جانداران و توسط استراسبورگر در گیاهان کشف شد.ایت تقسم در 1878 به وسیله ی شلیشر،کاریوکینز نامیده شد.والدیر مشخص کرد که اساس میتوز عبارت از تشکیل رشته های هسته ای یاکروموزوم ها و توزیع متساوی انها بین دو هسته سلول های دختر ایجاد شده میباشد.

پاسخ داده شده مهر ۹ , ۱۳۹۲ توسط lovlygirl
انتخاب شده مهر ۱۲ , ۱۳۹۲ توسط Amirreza
مرسی...
خواهش میکنم:)
ممنونم ازجواب خوبتون مرسی

سوالات مشابه

+4 امتیاز
1 پاسخ
121 بازدید پرسیده شده مرداد ۲ , ۱۳۹۳ در سلولی و مولکولی توسط shhadow
+2 امتیاز
1 پاسخ
+2 امتیاز
1 پاسخ
35 بازدید پرسیده شده تیر ۷ , ۱۳۹۴ در آموزش و پرورش توسط rezatak6
+2 امتیاز
2 پاسخ
+6 امتیاز
0 پاسخ
35 بازدید پرسیده شده خرداد ۳۰ , ۱۳۹۳ در عمومی توسط mohammadreza1018