دلیل از بین نبردن شیطان توسط خدا

+5 امتیاز
159 بازدید

مگه ما نمی گیم که خداوند متعال بر همه چیز قادر و تواناست . 

پس چرا به نظر شما خدا شیطان رو از بین نمی بره تا مردم گناه نکنند ؟

اصلا چرا خدا اجازه میده که شیطان برای خودش جنود (ارتش) داشته باشه ؟

پرسیده شده شهریور ۲۴ , ۱۳۹۲ در دینی توسط aliamini533
چون خدا برای اینکه شیطان خیلی اونو پرستش میکرد اونو از بین نبرد

1 پاسخ

0 امتیاز
بهترین پاسخ
ابلیس، موجودی از آفریده های پروردگار است كه مانند انسان دارای اراده و شعور بوده، بشر را به شرّ دعوت كرده، او را به سوی گناه سوق می دهد. این موجود، قبل از اینكه انسانی به وجود آید، با ملائكه می زیسته، و هیچ امتیازی بر آنان نداشته است. پس از آفرینش آدم(علیه السلام) ابلیس از صف فرشتگان خارج شد و برخلاف فرشتگان، در راه شرّ و فساد گام برداشت و سرانجام كارش به اینجا رسید كه تمامی انحرافها و شقاوتها و گمراهی های باطلی كه در بنی نوع بشر به وقوع بپیوندند، همه به یك حساب به وی مستند می شود.
ابلیس، طبق تصریح قرآن، از فرشتگان نبوده، بلكه از جنّیان بوده است: «وَ إذْ قلنا للملئِكة اسجدوا لِأَدم فسجدوا إِلاّ إِبلیس كان من الجن ففسق عن أمر رَبِّه;(كهف، 50) و ای رسول! یادآور وقتی را كه به فرشتگان فرمان دادیم همه بر آدم سجده كنید و آنها سر به سجده فرود آوردند; جز شیطان كه از جنس جنّ بود و از طاعت خدای سرپیچید.»
خداوند شیطان را آفرید تا با عبادت و اطاعت اختیاری به كمال و سعادت شایسته خود برسد; ولی او با اختیار نادرست خود، خود را از سعادت محروم كرد و لعنت را برای خود برگزید و این از ناحیه خود اوست نه از ناحیه خدا.
اختیار مختص به انسان نیست; چرا كه آیات ابتدای سوره جن، مانند آیه 9 و 11 و 13 و ... دلالت دارد كه جن نیز مانند انسان، از اختیار برخوردار بوده و مانند او مكلف است و در قیامت مورد بازخواست قرار می گیرد. شیطان نیز از گروه جن های گمراه است و از اختیار خود در راه گمراه كردن مردم سوءاستفاده می كند. قرآن می فرماید: «إِنَّ الشَّیْطَـنَ كَانَ لِلرَّحْمَـنِ عَصِیًّا; (مریم، 44) به درستی كه شیطان در برابر خدای رحمان عصیانگر است». واضح است كه عصیان و نافرمانی (در سجده كردن برای حضرت آدم(علیه السلام)) تنها در صورتی قابل تصور است كه برای عصیانگر «اختیار» و «آزادی» لحاظ شود و نتیجه چنین اختیار و عصیانی آتش دوزخ است: «لاََمْلاََنَّ جَهَنَّمَ مِنكَ وَ مِمَّن تَبِعَكَ مِنْهُمْ أَجْمَعِینَ; (ص، 85) هر آینه جهنم را از تو (ابلیس) و از هر كس از آنان كه تو را پیروی كند، از همگی شان، خواهم انباشت».
بنابراین، شیاطین (و ابلیس كه جزو آن هاست) مانند انسان دارای «اختیار» و «آزادی در انتخاب» بوده و در برابر اعمال و كردار خویش، در جهان آخرت، بازخواست خواهند شد.
در پایان یادآور می شویم كه آزادی كه خدا به جن و انسان داده در طول قدرت پروردگار است، یعنی خدا خواسته آن ها از آزادی و اختیار برخوردار باشند تا بتوانند آزادانه راه سعادت و یا شقاوت را دنبال كنند.
پاسخ داده شده شهریور ۲۴ , ۱۳۹۲ توسط نیلوفر
انتخاب شده شهریور ۲۴ , ۱۳۹۲ توسط aliamini533
از اینکه مطلب به این بلندی گذاشتین اولش ناراحت شدم . ولی وقتی آخرشو خوندم گرفتم . ینی خدا شیطونو آزاد گذاشته مثه انسان . ولی همه مهلت دارن ...
ایول . ایول ..
ممنون
من معذرت می خوام که مطلب بلند بود بخاطر اینکه باید به جوابتون می رسید مجبورشدم
دوست عزیز این اشکال نداره ک کسی جواب بلند بده ونباید ناراحت باشی بالاخره هر کسی ک بهت جواب میده در تلاشه ک ب جواب سوالت برسی ناراحتی برای چی؟

سوالات مشابه

–1 امتیاز
3 پاسخ
+1 امتیاز
2 پاسخ
64 بازدید پرسیده شده دی ۸ , ۱۳۹۲ در دینی توسط King21
+1 امتیاز
1 پاسخ
41 بازدید پرسیده شده مهر ۲۱ , ۱۳۹۲ در دینی توسط kiarash
+12 امتیاز
8 پاسخ
68 بازدید پرسیده شده مرداد ۲۰ , ۱۳۹۲ در دینی توسط kahangi
+8 امتیاز
4 پاسخ
45 بازدید پرسیده شده مرداد ۲۶ , ۱۳۹۲ در دینی توسط parisa