جنگ روانی چیست ؟

+4 امتیاز
122 بازدید
جنگ روانی چیست ؟
پرسیده شده شهریور ۷ , ۱۳۹۲ در عمومی توسط King21

3 پاسخ

+1 امتیاز
بهترین پاسخ

جنگ روانی یکی از پیش پا افتاده‌ترین اصول زندگی بشر بر روی کره ی زمین است و اصولاً راز بقای او علاوه بر جنگ کلاسیک و فیزیکی، جنگ روانی نیز بوده‌است ولی در چند دههٔ اخیر که رسانه‌ها و اطلاعات رشد بسیار زیادی کرده‌اند و به قولی، انفجار اطلاعات رخ داده‌است، دیگر جنگ روانی یک امر عادی و پیشپا افتاده برای بقاء محسوب نمی‌شود، بلکه نبردی است برای تسلط بر افکار و اذهان حال این نبرد می‌تواند برای برتری بر یک کلیت باشد و یا می‌تواند تنها برای قبولاندن چیزی جزئی در ذهن مردم باشد. بعد از گذرهای اخیر در جهان و الاخصوص بعد از جنگ جهانی دوم، دکترین‌های مختلفی برای ایجاد جنگ روانی و به چالش کشیدن اذهان به وجود آمد. از سخنرانی‌های مهیج هیتلر در مقابل سپاهیانش که به نوعی هیجان گرایی نازیستی منجر می‌شد بگیرید تا پیام‌های کوتاه و به ظاهر بی اهمیتی که هر روزه از تلویزون‌های ملی و جهانی پخش می‌شوند و به ترتیبی خاص افکار و سیاست‌ها را جهتگیری شده، به مردم تحویل می‌دهند. نقش مخاطب در باور کردن و یا نکردن این فوران‌های اطلاعاتی زیاد مورد اهمیت نیست، زیرا به هر ترتیب که شده این اطلاعات جهتگیری شده به خورد مخاطب (چه قبول فردی و چه قبول اجتماعی) داده می‌شوند.

یکی از اصول اساسی جنگ روانی جهل مخاطب است، زیرا مخاطب جاهل هیچ گاه به دنبال یافتن حقیقت نمی‌رود و یا اگر به حقیقت هم بر حسب اتفاق برخورد بکند، آنچه را که از قبل در ذهنش فرو کرده‌اند را قبول می‌کند تا حقیقتی بیرونی و ملموس تر.

جنگ روانی همچنین طیف وسیعی از فعالیتها تروریستی و خشونت مآبانهٔ سمبلیک را(که بمنظور ارعاب ویا ترغیب مخالفان به تطبیق رفتار خود طراحی می‌شوند)را نیز در بر می‌گیرد. این دیدگاه فعالیتهای پنهانی نظیر جاسوسی، براندازی، آدم کشی ودیگر اشکال تروریسم و سانسور را در قلمرو جنگ روانی قرار می‌دهد و به عبارتی با دستکاری کردن ماهیت‌ها، به مقصودهای پلید خودش دست پیدا می‌کند. مهم‌ترین جنبهٔ جنگ روانی، شکل دادن به نگرشهای عمومی ملت است حال این جنگ روانی ممکن است از طریق رسانه‌ها و به صورت شعار نمود یابد و یا به صورتی عملی تر به صورت قتل و ارعاب. درجهٔ نزدیکی دولت‌ها به واژه‌هایی مانند دیکتاتوری، از واژه‌های اساسی که در جنگ‌های روانی و دکترین هایشان برداشت می‌شود، می‌باشد.

پاسخ داده شده شهریور ۷ , ۱۳۹۲ توسط نوین
انتخاب شده شهریور ۱۴ , ۱۳۹۲ توسط King21
+1 امتیاز
جنگ روانی اقدماتی است که به منظور نفوذ در فکر و رفتار طرف مقابل وتضعیف ونخریب روحیهء آن ها صورت میگیرد
پاسخ داده شده شهریور ۷ , ۱۳۹۲ توسط Amirreza
0 امتیاز
جنگی است که به روح وروان آدم حمله میشه
پاسخ داده شده شهریور ۸ , ۱۳۹۲ توسط kiarash
انصافا تو خیلی تو جواب دادن زحمت میکشی!!

سوالات مشابه

+1 امتیاز
1 پاسخ
68 بازدید پرسیده شده بهمن ۹ , ۱۳۹۲ در روانشناسی توسط فرزاد
+2 امتیاز
1 پاسخ
36 بازدید پرسیده شده مرداد ۱۸ , ۱۳۹۲ در روانشناسی عمومی توسط بی نام
+1 امتیاز
3 پاسخ
89 بازدید پرسیده شده شهریور ۷ , ۱۳۹۲ در عمومی توسط King21
+2 امتیاز
2 پاسخ
34 بازدید پرسیده شده شهریور ۷ , ۱۳۹۲ در عمومی توسط King21
+1 امتیاز
1 پاسخ
80 بازدید پرسیده شده شهریور ۷ , ۱۳۹۲ در روانشناسی توسط King21