بهترین زمان ورزش کردن چه زمانی هست ؟

+15 امتیاز
146 بازدید

سلام

بهترین زمان ورزش کردن چه زمانی هست ؟

پرسیده شده اسفند ۲۳ , ۱۳۹۱ در ورزش توسط maziar
بهترين زمان ورزش چه موقع است؟

برخي مردم معتقدند بهتر است 6 صبح آهسته بدوند تا قلب آمادگي لازم را پيدا كند سپس بايد حركت را سريعتر كرد تا مغز و بدن آمادگي كار و فعاليت را در طي روز پيدا كند. عده اي خواب صبح را از دست نمي دهند و قبل از ظهر به خاطر ورزش عرق نمي ريزند و ترجيح مي دهند شبانگاه بعد از شام پياده روي كنند. با اين تفاصيل چه زماني بهترين زمان ورزش كردن است؟ اينكه چه زماني از روز براي سوزاندن كالري بدن مناسب تر است، مدرك ثابت شده اي وجود ندارد، بنابراين هر زمان از روز كه تمايل داريد مي توانيد ورزش كنيد.

مهمترين مسأله اي كه كارشناسان تأكيد دارند اينكه ساعتي از روز را انتخاب كنيد و هر روز به طور منظم همان ساعت ورزش كنيد.

ساعت زيستي بدن

تعيين ريتم شبانه روزي بدن طوري ساخته شده است كه اگر شخص شب زنده يا سحرخيز باشيد مي توانيد اين عادات خود را تغيير دهيد. ريتم شبانه روزي زمين 24 ساعت براساس الگوي چرخش زمين به دور خودش تعيين مي شود. اين ريتم بر كاركرد بدن مثل فشار خون، دماي بدن، سطح هورمونها و ضربان قلب و همه سيستم هايي كه در آمادگي براي ورزش عمل مي كنند نقش مؤثر ايفا مي كند.

يك پيشنهاد خوب اينكه از ساعت زيستي بدنتان كمك بگيريد تا شما را در مورد زماني كه براي پياده روي يا ورزش مي رويد راهنمايي كند. البته ملاحظات ديگر مثل فهرست برنامه كاري و خانوادگي تان يا زماني كه دوستانتان بتوانند شما را در پياده روي همراهي كنند، مد نظر بگيريد. چون يك دوست يا همراه در ورزش كمك موثري به شما در تداوم آن دارد.

در مورد ورزش صبحگاهي هوشيار باشيد

برخي كارشناسان معتقدند اگر براي تعيين زمان ورزش دچار ترديد هستيد، صبحگاه را براي ورزش انتخاب كنيد.

پروفسور سدريك برايانت مي گويد:«طبق تحقيقات نشان داده شده كه عادت ورزش به صورت فردي و به طور مداوم در افرادي كه صبح ورزش مي كند بيشتر است.» «عاقل كسي است كه قبل از هر فشار زماني و بيماري، خودش زمان مناسب ورزش را پيدا كند.» برايانت مي گويد:«من 6 صبح ورزش مي كنم، به غير از حسن نيت من به صبح، اگر هر موقع ديگر غير از صبح ورزش كنم عوامل ديگري من را از ورزش در آن ساعت منع مي كند.» او توصيه مي كند اگر صبح ورزش مي كنيد چون دماي بدن نسبت به ديگر ساعات روز پايين تر است فرصت بيشتري براي گرم كردن به بدن دهيد.

زماني كه بيخواب مي شويد

متأسفانه به علت برخورد زماني خواب صبحگاهي و ورزش، ورزش به طور مداوم و هميشگي ادامه نمي يابد. اما اگر بتوانيد بيخوابي شب قبل را بخاطر ورزش صبحگاهي كاهش دهيد، بيرون جستن از رختخواب و انجام ورزش ورزش صبحگاهي بسيار لذت بخش خواهد شد. پس با تنظيم وقت خواب تبديل آن به يك عادت، با بي خوابي هم مبارزه كرده ايد.

پروفسور سالي اي وايت، رئيس دانشكده آموزش دانشگاه ليهاي مي گويد: بدنتان نياز به آماده شدن براي خواب دارد. ضربان قلب و دماي بدن بايد مناسب استراحت بدن باشد. بنا براين شبها با زود به رختخواب رفتن به مرور بدن شما خو گرفتن به خواب را ياد مي گيرد.

ورزش و خوردن اصرار بدن براي خواب را تا دير وقت به تاخير مي اندارد. وايت مي گويد:«هم ورزش و هم خوردن ضربان و دماي بدن را بالا مي برند كه اين مسأله مساعد براي خوابيدن نيست.»

كدام موقع مناسب ورزش كردن است؟

وايت روي انگيزه هاي موفق ورزش در زمانهاي متفاوت مطالعه كرده است وي مي گويد: «با وجود تصورات مفيد و سودمند در بيدار شدن و ورزش  صبحگاهي، من بيشتر بعد از ظهرها ورزش مي كنم. چون بدنم در بعد از ظهر راحت تر به ريتم موزون مي رسد در حالي كه در صبح اين آمادگي را ندارم.»

براي برخي مردم بعدازظهر بهترين وقت ورزش است به ويژه وقتي همكاران و كارگران يك شركت با هم باشند و شرط كنند كه عصرانه را فقط بعد از ورزش ميل كنند نه قبل از آن.

برايانت در كنفرانس بين المللي ورزش، تناسب و تغذيه مي گويد: «فوراً بعد از خوردن غذا ورزش نكنيد، خون بايستي در هنگام ورزش به ماهيچه ها برود در حالي كه خون بعد از صرف غذا براي هضم آن در دستگاه گوارش است. پس 90 دقيقه بعد از هر وعده سنگين غذايي به بدن فرصت دهيد.»

بهترين زمان ورزش را كشف كنيد

اگر يك كارشناس در زمينه ريتم شبانه روزي در تعيين بهترين زمان براي ورزش كردن نيستيد، پروفسور استيون آلدانا پيشنهاد مي كند زمانهاي مختلف روز را براي ورزش امتحان كنيد. و زماني كه شما را در استمرار در ورزش كردن ترغيب مي كند، كشف و انتخاب كنيد.
خیلی خوب بود
ممنون

13 پاسخ

+3 امتیاز

برای ورزش صبحها ساعت 10 -11 و عصرها 6-4 است لازم است 1 تا 2 ساعت قبل از شروع تمرینات مواد غذایی مصرف نشود

پاسخ داده شده اسفند ۲۳ , ۱۳۹۱ توسط بی نام
+4 امتیاز
نيم ساعت قبل از صبحانه
پاسخ داده شده تیر ۶ , ۱۳۹۲ توسط بی نام
+3 امتیاز
ساعت ٤ بعدازظهر
پاسخ داده شده مرداد ۱۰ , ۱۳۹۲ توسط بيتا
+1 امتیاز
قبل از صبحانه خوبه

البته بعد از ظهر هم خوبه

ولی باید یه ساعت قبل و بعد از خوردن وعده غذایی باشه

بهتره در حین ورزش کردن از خوردن مایعات زیاد خودداری کرد !
پاسخ داده شده مرداد ۱۰ , ۱۳۹۲ توسط modara
نمایش از نو شهریور ۱۱ , ۱۳۹۲ توسط lovlygirl
بعدصبحانه خوب حل میشه
+4 امتیاز
طبق نظر کارشناسان امر ابتدای صبح
پاسخ داده شده مرداد ۱۰ , ۱۳۹۲ توسط hyz3721
0 امتیاز
قبل ار صبحانه
پاسخ داده شده مرداد ۱۰ , ۱۳۹۲ توسط معصومه پارسا
+1 امتیاز
صبح ها از ساعت 5 صبح تا 7

شب ها از ساعت 9 تا 11
پاسخ داده شده مرداد ۱۱ , ۱۳۹۲ توسط dehghan
+1 امتیاز
بهترین وقت ورزش صبح زود قبل از خوردن هر چیزی یعنی وقتی ک شکمت خالی باشه.
پاسخ داده شده مرداد ۱۸ , ۱۳۹۲ توسط lovlygirl
+1 امتیاز
ساعت صبح 8

بعد از ظهر 4
پاسخ داده شده مرداد ۱۸ , ۱۳۹۲ توسط mahdi safari
+1 امتیاز
صبح ها حدود ساعت 7
پاسخ داده شده مرداد ۳۰ , ۱۳۹۲ توسط parisa

سوالات مشابه

+3 امتیاز
1 پاسخ
236 بازدید پرسیده شده مرداد ۱۷ , ۱۳۹۲ در زناشویی توسط بی نام
+2 امتیاز
1 پاسخ
49 بازدید پرسیده شده آذر ۲۱ , ۱۳۹۲ در ورزش توسط King21