تفاوت بین دیجیتال و آنالوگ چیست؟

+21 امتیاز
5,709 بازدید
سلام دوستان

 تفاوت بین دیجیتال و آنالوگ چیست؟
پرسیده شده اسفند ۲۲ , ۱۳۹۱ در الکترونیک توسط بی نام

3 پاسخ

+3 امتیاز

 

در فناوری آنالوگ، امواج و یا سیگنال به شکل اولیه ضبط و یا استفاده میشوند. برای مثال در یک دستگاه ضبط صوت آنالوگ سیگنال دریافت شده مستقیما از میکروفون دریافت و به نوار کاست منتقل میشود. صوت شما که از میکروفن دریافت میشود به صورت طبیعی یا همان آنالوگ است و امواج ضبط شده بر روی نوار کاست نیزبه همین صورت (آنالوگ) خواهد بود. این امواج میتواند از روی نوار خوانده و یا تقویت شوند و برای تولید صدا به بلندگو ها فرستاده شوند. واژه انالوگ از واژه یونانی ΑΝΆΛΟΓΟΣ که معنای "نسبی" می دهد گرفته شده است.
 
 
در فناوری دیجیتال امواج نمونه ای از امواج آنالوگ در یک سری از فواصل میشوند. سپس تبدیل به یک سری اعداد(صفر و یک) میشوند که توانایی ذخیره شدن روی دستگاه های دیجیتالی را خواهند داشت.
در یک سی دی میزان این نمونه سازی 44000 نمونه (سیگنال) در هر ثانیه است. به عبارت دیگر 44000 شماره در هر ثانیه از یک موسیقی توسط دستگاه خوانده میشود. برای شنیدن موسیقی اعداد به صورت امواج ولتاژ(مستقیم یا متناوب) در می آیند که به صوت اصلی بسیار نزدیک است.
واژه دیجیتال از لغت DIGIT (رقم) ویا DIGITUS (واژه یونانی به معنی انگشت) گرفته شده، بخاطر اینکه از انگشتان برای شمارش استفاده میشود.
 
پاسخ داده شده اسفند ۲۲ , ۱۳۹۱ توسط amirali
0 امتیاز
آنالوگ ب صورت پله ای هست و حالت روشن و خاموش دارد

ولی دیجیتال ب صورت خط و مستقیم هست و همیشه وجود دارد
پاسخ داده شده مرداد ۱۱ , ۱۳۹۲ توسط hmrd72
0 امتیاز

مفهومی را که به انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر و همچنین یکسری از پالس‌ها در رایانه اشاره می‌کند، سیگنال می‌نامند. سیگنال‌های آنالوگ شبیه یک موج هستند که در زمان‌های مختلف مقادیر مختلفی دارند. صدای شخصی که در حال صحبت کردن است، نمونه‌ای از یک سیگنال آنالوگ است. به‌عنوان یک فناوری، آنالوگ فرآیند دریافت سیگنال‌های صوتی یا ویدئویی (صدای انسان) و ترجمه آن به پالس‌های الکترونیکی است. از سوی دیگر دیجیتال به معنی شکستن سیگنال به فرمت‌های دودویی است که در آن داده‌های صوتی یا ویدئویی توسط مجموعه‌ای از صفر و یک‌ها نمایش داده می‌شوند. تمامی دستگاه‌های آنالوگ یا تلفن‌های دیجیتال، فاکس و مودم این تبدیلات را برای شما انجام خواهند داد.

دیجیتال در مقابل آنالوگ به روشی خاص از ورودی، ذخیره‌سازی و انتقال داده‌ها و طرز نمایش آنها اشاره می‌کند. دیجیتال، طیف وسیعی از وسایل مختلف، از تلفن‌های همراه تا بشقاب‌های ماهواره‌ای را در بر می‌گیرد.

دیگه هیچوووووقت سوالای ساده نپرس

 

پاسخ داده شده مرداد ۱۶ , ۱۳۹۲ توسط saryama

سوالات مشابه

+5 امتیاز
1 پاسخ
82 بازدید پرسیده شده خرداد ۲۶ , ۱۳۹۳ در تلویزیون/سینما توسط paya_amin
+1 امتیاز
1 پاسخ
43 بازدید پرسیده شده خرداد ۲۹ , ۱۳۹۵ در نرم افزار توسط 258
+1 امتیاز
1 پاسخ