مقبره ممتاز محل همسر شاه جهان توسط چه معمارانی ساخته شده است؟

+15 امتیاز
115 بازدید
[no viewer found for format: markdown]
پرسیده شده بهمن ۶ , ۱۳۹۱ در معماری توسط hussain
ویرایش شده بهمن ۶ , ۱۳۹۱ توسط admin

4 پاسخ

+2 امتیاز
[no viewer found for format: markdown]
پاسخ داده شده بهمن ۷ , ۱۳۹۱ توسط omid59
+2 امتیاز
[no viewer found for format: markdown]
پاسخ داده شده بهمن ۷ , ۱۳۹۱ توسط hussain
+1 امتیاز

در برخی متون از استاد احمد لاهوری نام برده شده که سر معمار تاج محل بوده واینکه

«استاد عیسی شیرازی نقشه نویس»و «امانت خان شیرازی طغرانویس»اشاره شده.جدای افراد نامبرده از فردی به نام جرونیمو ورونئو اهل ونیز هم نامبرده شده‌است.

پاسخ داده شده مرداد ۱۰ , ۱۳۹۲ توسط سارای
+1 امتیاز


علاوه بر این، در برخی از متون از شخصی به نام استاد عیسی نام برده شده که بعضی او را اهل شیراز و عده‌ای وی را بدلیل لقبش که افندی بوده اهل استانبولدانسته‌اند. برخی از پژوهشگران نیز به یک نسخه خطی اشاره کرده‌اند که در آن به «استاد عیسی شیرازی نقشه نویس» و «امانت خان شیرازی طغرانویس» اشاره شده‌است. جدای افراد نامبرده از فردی به نام جرونیمو ورونئو اهل ونیز هم نامبرده شده‌است. عبدالحق شیرازی که سال ۱۶۰۹ از شیراز به هند مهاجرت کرد و به خاطر استعداد فوق العاده‌اش در هنر خوش نویسی از سوی شاه جهان به «امانت خان» ملقب شد. به احتمال قریب به یقین، تمام خطاطی‌های روی در و دیوارهای تاج محل به امانت خان واگذار شده بود، چون تنها نام اوست که به شکل «امانت خان الشیرازی» زیر یکی از خطاطی‌ها در ایوان جنوبی تاج محل حک شده‌است. امضای او حاکی از مقام بلند امانت خان در دربار گورکانیان نیز هست. در بنای تاج محل آنچه کاملاً مسلم است این است که خط ثلث کتیبه‌های تاج محل که به رنگ مشکی بر زمینه مرمر سفید نشسته اثر امانت خان شیرازی است.[۳]در متون تاریخی به نام معمار این مجموعه اشاره نشده‌است اما در برخی از متن‌های متأخر، به شخصی به نام استاد احمد لاهوری اشاره شده‌است.[۳] بنا به یک دستنویس بازمانده از سده ۱۷ میلادی، سرمعمار تاج محل و لال قلعه یا قلعه سرخ در دهلی همین استاد احمد لاهوری بوده‌است.

گفته می‌شود برای ساخت این بنا بیست هزار کارگر، استادکار، معمار، سنگ‌تراش، نقاش، فلزکار و جواهرتراش به‌مدت بیست و دو سال کار کرده‌اند.

پاسخ داده شده مرداد ۱۳ , ۱۳۹۲ توسط flowerprpr

سوالات مشابه

0 امتیاز
1 پاسخ
+5 امتیاز
0 پاسخ
+4 امتیاز
1 پاسخ
25 بازدید پرسیده شده مهر ۱۰ , ۱۳۹۲ در علمی (عمومی) توسط a1111hp